Leden 2018

Úsměv a mávat hoši

29. ledna 2018 v 14:07 Ve službách MHD
Mávání je jedna z podstatných věcí, když jste řidič MHD. Mávají na vás malé děti, mávají na vás také jejich rodiče a prarodiče, co je to chtějí naučit. Též na vás mávají lidé, co chtějí, či nechtějí nastoupit a kolegové kteří vás chtějí pozdravit, případně mávají, ať už toho necháte, že to dneska už desetkrát vážně stačilo.

Uhni babo!

26. ledna 2018 v 11:55 Ve službách MHD
Tuto povídku jsem si i s daným nadpisem naplánoval někdy v prosinci, když jsem v Řečkovicích u hřbitova vysadil lidi a jedna starší paní mi začala přecházet před busem zrovna, když jsem se chystal odjíždět. Říkal jsem si, že je to nejen pěkně hloupý, ale taky sobecký. Ji jsem dovezl na čas a ty další už nedovezu, protože mě zdržuje. V tom jsem si vzpomněl na traktorovou scénku od Izera a na jazyku mi přistálo "Bábo uhni!", samozřejmě jen v duchu, ale tak nějak mi to pomohlo vrátit se na vlny pohody.

Překvapivě nepříjemné překvapení

22. ledna 2018 v 11:55 Ve službách MHD
Ve středu jsem si po ránu oddechl, když sníh zůstal, ale nepřibyl. Do práce jsem narozdíl od včerejška přijel s předstihem. Silnice byly parádně sjízdné a sníh akorát zdobil okolí. Krása! Tak to mám rád.
Při přebírání busu mi kolega říkal, že ráno to klouzalo, ale teď už dobrý. To jsem chtěl i nechtěl slyšet. Znamenalo to mimo jiné to, že v tuto chvíli bylo lehce nad nulou. A když to jde přes den jen kousek nad nulu, jde to večer k ní, nebo ještě níž.

Čtyřcentimetrová kalamita - aneb drifting s minibusem

19. ledna 2018 v 11:55 Ve službách MHD
V úterý jsem se ráno probouzel asi jednou za hodinu. Vždy, když jsem se podíval z okna, viděl jsem totéž. Bílou tmu. Když už jsem opravdu vstával, situace se nezměnila. Venku stále hustě sněžilo, tak hustě, jako už dlouho ne. Jak se blížil oběd, sněžení lehce ustávalo, takže mi svitla naděje, že silnice budou alespoň trochu sjízdné.

Návod na minibusy

15. ledna 2018 v 14:27 Ve službách MHD
Když jste cestující, minibus je pro vás zkrátka takový malý bus. Když jste řidič, je to pro vás jen přerostlé auto. Každý má pravdu z toho svého pohledu a ve skutečnosti musí řidič v provozu tyto dva pohledy při řízení správně zkombinovat.
První den, co jsem nastoupil na minibusy byla moje jízda lehce děsivá. Trochu jsem se bál, aby na mě někdo nezavolal policii. Jde o to, že jsem byl zvyklý na klasické busy, a především jsem celý předchozí měsíc strávil na kloubových busech. Výsledkem čehož jsem první tři hodiny jezdil jak opilý. Nekecám fakt tři hodiny mi trvalo, než jsem se "přeorientoval".

Jak na přednosti zprava? Aneb úskalí linky 68.

12. ledna 2018 v 11:55 Ve službách MHD
Linka 68 je sama o sobě celkem příjemná. Hlavně její stará trasa. Má však dost úskalí. Pokud na ní jedete s normálním busem, jsou některé pasáže dost na těsno, a navíc na takovým Vaňkovým náměstí s normálními busy vůbec nepočítají, tedy ve směru na Náměstí Míru, neboť na zastávku se sotva vejde minibus a to ještě, pokud si tam někdo nezaparkuje.

Hádanka dne

8. ledna 2018 v 19:21 Zajímavosti a jiné nesmysly
Pokud se vám zdejší povídání líbí, můžete se přidat na mou stránku na facebooku. Krom článků z provozu a dalších vlastních myšlenek s tím souvisejících, které najdete na tomto blogu, tam občas můžete zaznamenat nějakou fotku a přidat se tak mezi hadače. Tuto aktivitu nazývám "Hádanka dne" a budu se snažit je dávat pravidelně, pokud o ně bude zájem. Hádanky se vždy budou nějak týkat MHD, Brna nebo celkově provozu.
Dále se taky můžete případně ptát na to, co vás zajímá, nebo psát svoje podněty a připomínky.
Díky za vaši přízeň!

Slepí, hluší, naivní?

8. ledna 2018 v 19:11 Ve službách MHD
Lidé jsou leniví. Rádi si zjednodušují život a pracují s minimem informací. Ne vždy je to ale k užitku. Kupříkladu, když jedete MHD.
Jsou linky, které mají víc konečných. Jsou časy, kdy je trasa zkrácená. Jsou chvíle, kdy je výluka. Jsou zastávky jen na znamení a mohl bych pokračovat. To bych vás ale unudil, a tak si radši zkusím vzpomenout na pár konkrétních případů.

Novoroční horor

5. ledna 2018 v 11:55 Ve službách MHD
Ve středu mě čekala první letošní směna. Tu jsem zahajoval svojí první jízdou na nové lince 51. Nemůžu vysvětlit proč, ale měl jsem z toho hrůzu. Jakobych neměl šanci to zvládnout. Několikrát jsem si to procházel na mapách a měl jsem pocit, že mi to vůbec neleze do hlavy. Navíc, protože linka vede i mimo zóny 100, 101, je na ní pokladna. Tu jsem měl od ukončení kurzu jen jednou, a než jsem si vzpomněl na i úplně jednoduché úkony, musel jsem se za sebe dost stydět.

Ohlédnutí za rokem 2017

2. ledna 2018 v 22:19 Zajímavosti a jiné nesmysly
Loňským rokem to vše začalo... V květnu jsem k DPMB nastoupil, prošel kurzem a 28.8. nastoupil do ostrého provozu. Za tu dobu jsem se učil nejen poznávat jednotlivá vozidla, ale i autobusy jako takové a dokonce Brno. Nejsu přímo z Brna a tak spousta částí tohoto příjemného města pro mě byla skryta. Při jízdách po nových linkách se mi ulice začaly proplétat jako síť a zapadat do sebe jako puzzle. Je fajn se konečně trošku na těch silnicích orientovat.

Deník autobusáka

2. ledna 2018 v 20:40 Zajímavosti a jiné nesmysly
Nikdo není dokonalý, každý děláme chyby, a když to dopadne dobře, vznikají z nich dobré vzpomínky. Jezdit s busem po Brně je velmi specifická oblast práce. Člověk denně zažívá různé situace s cestujícími i lidmi venku. Dá se říct, že každý týden zabrání nějaké té nehodě a pokud je unavený, má co dělat, aby sám nějakou nezpůsobil. Ne vše se dá veřejně prezentovat, ale hodně z toho ano. Rád se proto podělím se všemi, kdo mají o tyto zážitky zájem.
Některé směny jsou pohodové a příjemné, často však člověk končí směnu s pusou otevřenou a očima vypadlýma z důlku. Většina historek se tedy bude točit spíš u vzpomínek na směny druhého druhu. Všem, které to baví, příjemnou zábavu!

Od milosrdenství k policajtům

1. ledna 2018 v 22:41 Ve službách MHD
Byl necelý týden do Vánoc. Jezdil jsem na lince 64 a začátek jsem měl v Židenicích na nádraží. První jízdu jsem dojel na Červený Písek. Spal mi tam týpek. Vypadal jako bezďák, ale jistý jsem si nebyl. Došel jsem za ním a vzbudil ho, že jsme na konečné. Sebral si svoje krámy a vystoupil. Potom přijel kolega, který odjížděl druhou linku chvíli přede mnou. Týpek mu tam nastoupil, kolega chvíli stál a pak jsem jen slyšel, jak řve "Vypadni ven" a týpek vyletěl… Škoda, doufal jsem, že ho odveze a nebudu muset řešit, jestli ho odvezu nebo ne…

Jak jsem se táhnul za zájezdem

1. ledna 2018 v 22:39 Ve službách MHD
Na první Silvestrovskou službu se mi vyplnil sen. Na linku 68 jsem dostal Citelis. Chápejte, normálně je to čistě minibusová linka a chtěl jsem si na ní vyzkoušet normální bus. Musím říct, že to byla fakt zábava. Nejzábavnější asi bylo trefovat se na Náměstí Míru do smyčky při jízdě z Myslivny, vyjíždění z ní a otáčení na Myslivně. Ještěže bylo prázdné parkoviště. Občas jsem se popravdě trošku bál mezi Náměstím Míru a Šumavskou, když byly podél silnice zaparkovaná auta, přesto jsem si to opravdu užíval.